
Прочетен: 5906 Коментари: 10 Гласове:
Последна промяна: 09.12.2006 22:01


Епизод 114
Недалеч от Мемфис, Египет
440г. пр. Хр.
Тази вечер, след малките лирически отстъпления по любими сериали от детските години, за което се извинявам, реших да се върна с един класически епизод на "Легендарни хроники"...
Помните мита за Минотавъра и Тезей, който с помощта на нишката на Ариадна, успял да победи чудовището и да намери изход от лабиринта на остров Крит.
Малцина от вас, обаче, може би знаят за Лабиринта в Египет. В своята "История" Херодот разказва за него от позицията на очевидец. И макар че редица днешни учени се съмняват в думите му, аз съм склонен да му вярвам, защото знам, че доста учени не виждат по-далеч от носа си, независимо от техническото си въоръжение, с което днес разполагат. Колкото пъти чета описанието, не спирам да се удивлявам и въображението ми рисува неща, които никога не съм предполагал, че могат да съществуват.
Лабиринтът се намирал близо до Града на Крокодилите и езерото Моерис, недалеч от Мемфис. Какво представлявало това съоръжение? Както Херодот казва, пирамидите в Гиза превъзхождат всичко, което гърците са построили, но Лабиринтът надхвърля славата на пирамидите...
Той бил двуетажна постройка, изцяло от огромни каменни блокове, слепени плътно един за друг и напълно покрит със същите каменни блокове. Шест входа гледали на север и шест входа на юг. Единият етаж бил надземен, а другият подземен, като всеки имал точно 1500 камери - колонади, градини, скрити помещения и криволичещи коридори. Стените на всички помещения били украсени с рисунки и релефи. Жреците допуснали Херодот само на горния етаж, защото долу били гробниците на 12-те царе, строили лабиринта, както саркофазите на свещените крокодили. Достъпът за външни лица там не бил разрешен.
До единия ъгъл на Лабиринта имало пирамида с височина в днешни мерки - около 80 метра. Външните й стени били покрити с огромни релефи, а самата пирамида била свързана с Лабиринта чрез подземен проход.
Всъщност езерото Моерис било най-голямото чудо на това място, защото било изкуствено езеро, изкопано от египтяните. Херодот точно описва неговите размери - в наши мерни единици, бреговата му линия била около 720 километра, както казва историкът, почти колкото цялото морско крайбрежие на Египет, а за да дам по-добро сравнение - два пъти дължината на нашия черноморски бряг. Езерото било захранвано с вода от Нил - 6 месеца в годината водите на Нил били вливани в езереото, а през останалите 6 месеца, били връщани обратно към реката. Херодот попитал къде е огромната земна маса, която била изкопана, за да се построи Моерис. Отговорили му, че малко по малко пръстта била изсипвана в Нил и така разнасяна равномерно и надалеч от течението на реката.
В най-дъблоката част на езерото дъното било на повече от 100 метра. И това не било всичко - уникално творение били двете пирамиди, които се подавали от центъра на езерото на 100 метра над повърхността. С обща височина от над 200 метра всяка поотделно, тези конструкции наистина поставят Голямата пирамида в Гиза в доста неизгодна позиция. Нещо повече - на върха на всяка от тях имало по една колосална статуя, седяща на огромен трон.
И така... за последен път очевидци писали за Лабиринта 500 години след Херодот. След І век от нашата ера той изчезва. Днес няма следа нито от езерото, нито от Лабиринта, още по-малко от пирамидите...
Няколко средновековни рисунки показват възможните останки от Лабиринта, но дали това е той - не е доказано със сигурност. Вероятно под пясъците на Сахара все още ни чакат тайните на 12-те велики древни царе, техните свещени крокодили, обковани със злато и скъпоценни камъни според обичая, както и съдържанието на трите пирамиди... чието предназначение и до днес остава загадка.
А това, което споделяш за учените и тяхното виждане е валидно според мен не само за учените обаче. А изобщо за хората, които се съмняват и поради тази причина не могат да видят хоризонтите, които се крият от тях примерно, а виждат само очевидните неща. :)
Поздрави и слънчев и усмихнат ден :))).
Благодаря за хубавия разказ, jones :)
24.11.2006 18:49
Сигурен сам и че до наши дни е останал по малко от 1% от древния свят.
Добре, че все пак архитектите им са ползвали камъка, а не някой друг материал...
