
Прочетен: 4187 Коментари: 3 Гласове:
Последна промяна: 17.03.2009 22:58


Епизод 207
Ханян, днешният град Сеул, Корея
1398
Страна на икономическа стабилност и прогрес - поне на пръв поглед - със своите по-малко от 3% годишна инфлация и близо 5% ръст на БВП, с жизнен стандарт повече от два пъти по-висок от нашия, с безработица сред 50-милионното население в рамките на статистическата грешка, родина на Samsung, Hyundai, LG и Daewoo - като само те взети заедно имат около 260 милиарда долара оборот - близо 4 пъти повече отколкото събира целият нефинансов сектор на българската икономика... страна с богата и много древна история - в която традициите и модерното се вплитат едни в други и привидно хармонията е пълна... но също както при ин и ян в корейския флаг - понякога едното надделява, докато отново се възцари равновесието.
Преди 600 години Генерал Ий Дан успява да измести династията Горьо, която след близо 5 века управление в един момент отслабила корейската държава. Генералът поставя началото на нов период в управлението - династията Джосон, която остава на власт до японската инвазия в началото на ХХ век. Вероятно в чест на своето възкачване на трона генералът построява една порта на южните стени на Сеул, наречена Суннемун или Портата на височайшите церемонии, която имала и съвсем практическа цел - да пази града от врагове и от скитащите се сибирски тигри.
Суннемун се превръща в най-ценният исторически паметник на Южна Корея и носи статута на национално съкровище №1. Тя е най-старата дървена постройка в страната, преживяла е много метежи, разрушения и войни, а преди два дни премина през поредното си жестоко изпитание, когато стана жертва на палеж и изгоря. Корейските власти разполагат с подробни планове на портата, изготвени в детайли по време на реставрационните работи през годините и портата ще бъде възстановена, каквото и да струва това, но... защо този възрастен човек на име Че... човек, вече на преклонните 70 години, е посегнал върху най-значимото историческо наследство на страната си... Световните информационни агенции го цитират: "Подпалих Суннемун, защото тя изглеждаше слаба, изглеждаше зле.. Съжалявам за своите съграждани и за децата си..."
Че повече никога няма да види слънцето над южната порта, защото вероятно няма да доживее освобождаването си от затвора. Думите му ме смутиха - "тя изглеждаше слаба..." Защо този човек, видял какви ли не събития през живота си, е изпитал нужда да отправи това силно послание? Предполагам, че само корейците биха осъзнали истинските мотиви и някои ще го заклеймят, а други ще го разберат... А дали не ни е нужен тук някой Че, който би постъпил така например със сградата на Народното събрание - наречена да бъде символ на нашата държавност, на Третото българско царство, а после и на чистата ни и свята република - и когато го арестуват и осъдят вероятно с възможно най-тежката присъда, а някой вчерашен журналист му натика микрофона пред устата и го попита "Защо?" - той да каже: "Защото тя изглеждаше разединена и слаба..."
Мястото в Google Earth:
Поздрави!
12.02.2008 22:57
