
Прочетен: 10618 Коментари: 6 Гласове:
Последна промяна: 10.04.2009 10:27


Епизод 134
Островите Окинава, Япония
1987
Някога много отдавна преди Ледниковия период това малко парче земя, което може да се обиколи пеш за около два часа, наречено от местното население Дунан, е било свързано с континента. След като водите изведнъж придошли, на повърхността останали само тези върхове, които днес японците наричат остров Йонагуни - част от най-южната японска префектура.
Днес тук живеят не повече от 2000 души, привикнали на капризите на тропическия климат. Посрещат стотици туристи от Запада, отправили се да разгледат тази доста различна част от планетата, като една от основните атракции са пасажите акули-чук, чувстващи се господари в тези води.
Повечето туристи явно пристигат директно от Тайван, който отстои на около 20 минути път с малък самолет и избягвайки от шума и тълпите изведнъж попадат на пусто и тихо място, криещо тайна, до която човекът се е докоснал за първи път едва преди 20 години.
Непосредствено под високите брегове на острова, на няколко метра под водата се намират огромни каменни конструкции, които пораждат сериозни спорове между двата лагера изследователи - за едните това са естествени геоложки образувания, за другите - дело на човешка ръка.
Ако втората теза е вярна, то съществуването на тези мегалити би трябвало да е в противоречие с установената човешка история. Поради това, вторият лагер специалисти търси връзка между Йонагуни и останалия в легендите праисторически континент Му и неговата развита раса. Действително, трудно е да се каже, кое е вярно. Освен правилните геометрични форми, които биха могли да са обработвани от хора, почти никакви други следи не са останали... Но и това, което се вижда днес, поражда интересни размисли или просто оставя безмълвен всеки свидетел на гледката...
03.02.2007 18:13
14.04.2007 11:55
изгладено камъче в мозайката
